www.furorsniper.cz stops jihad on contact

Určení směru a rychlosti větru


By Shawn Carlock
Přeložil  
©  Long Range HuntingAť si začátečník či zkušený veterán lovu na velké vzdálenosti, budeš nejvíc souhlasit, že schopnost přesně určit vítr je to co rozlišuje dobrého střelce od výjimečného. Dovolte mi říci, že určení větru je něco jiného; hodně lidí má mnoho nápadů jak to udělat a jak to použít. Mám několik úspěchů na odstřelovačských závodech a v lovu na velké vzdálenosti. Způsob jak určuji vítr a použiju tyto informace ke střelbě nemusí vyhovovat každému, ale překontrolujte si je a použijte je jak se vám to bude hodit.

Kdy si budu dělat starosti s větrem? To je zdánlivě jednoduchá otázka a odpověď je jednoduchá. Vždy určím vítr a vždy provedu opravu nastavení, když to znamená ho změním minimálně o ¼ MOA. Důvod je jednoduchý, jestliže to neuděláte pokaždé ve vašem sniper booku zapomenete to udělat když to nejvíc budete potřebovat. Jestliže se z toho stane přirozený návyk a vždy to bude část přípravy ke střelbě, budete šťastní pokaždé. Další důvod je, že když si řeknete, že ten vítr to tak neovlivní v té vzdálenosti, je začátek zvyšujících chyb. Jestliže určím stranovou odchylku 15 cm v dané vzdálenosti a a opravím ji a stranová odchylka je ve skutečnosti 25 cm, mám dobrý zásah o 10 cm vedle, jinak bych měl špatný zásah o 25 cm. Neuspěchejte to a dejte vašemu výstřelu maximální úsilí.

Jak určuji rychlost větru? Je mnoho způsobů. To co mám na mysli je, že můžete použít cokoliv co přesně určí rychlost větru. Používám Kestrel pro určení povětrnostních podmínek. Kestrel umí určit rychlost větru aktuální, minimální, maximální a průměrnou. Také ho můžete postavit stranou od míste kde stojíte a pohodlně přečíst rychlost. Kestrel je velmi přesný, ale řekne vám podmínky jen na místě kde stojíte. Kestrel je velmi dobrý přístroj pro učení jak určit vítr. Též pozoruji trávu, křoví, stromy, prach, praporky, mirage, déšť, mlhu a cokoliv jiného co mi dá info o rychlosti a pak je určení rychlosti větru tychlé. Pak použiju Kestrel, jak jsem se přiblížil odhadu. S praxí budete lépe odhadovat rychlost větru. Důvod pro učení v polních podmínkách je, že Kestrel zjistí rychlost větru jen v místě kde se nacházíte ,ale vítr bude zřídka stejný až k cíli. Jestliže lovíte v horách či v údolích musíte počítat s tím že se vítr několikrát změní než doletí střela k cíli.

Poznámky k určení rychlosti větru:
 • 1 - 2 m/s - cítíš vítr na tváři, velké listy a lehké stonky se pohybují jako třeba listy javoru
 • 2 - 3,6 m/s - malé listy a těžké stonky se pohybují jako třeba listy olše
 • 2,7 - 4,5 m/s - budou se pohybovat špice malých stromků jako třeba modřín
 • 3,6 - 5,4 m/s - bude se pohybovat křoví, malé osiky se začnou hýbat
 • 4,5 + m/s - stromy se začnou pohybovat
 • 2,3 - 2,7 m/s - mirage bude mít sklon 45°
 • 4,5 m/s - mirage se začne narovnávat
 • 2,3 - 2,7 m/s - 24" kus stuhy bude vlát rovně
 • 0,5 - 1,4 m/s - začne se hýbat suchá tráva

Výše nad zemí fouká vítr rychleji než dole u země, jestliže jsi ve stěně údolí a vítr vane rychlostí 4,5 m/s je naprosto jasné, že budeš-li střílet přes údolí bude tam vát vítr o 25-50% rychleji.

Určení rychlosti větru vyžaduje praxi. S praxí se staneš velmi dobrým v určení rychlosti větru, ať je to jakkoliv i ten nejlepší odhad není exaktní věda pro střebu.

Jak určuji směr větru a jeho hodnotu? Hodnota větru jde snadno, když máš určený směr. Směr větru je jako jeho rychlost. Jsou lehké způsoby jak určit směr větru na tvé pozici jako je třeba Kestrel nebo jednoduché otočení se tváří k větru. Ale je to zřídkakdy stejné jako u cíle. Určení rychlosti je často lehčí než určení směru. Při určování směru jsou jsou citlivé ukazatele nejdostupnější. Nejradši používám trávu a malé křoví k určení směru. Problém s použitím trávy na zemi nastane, když střílíš přes údolí či jiné otevřené prostranství. V otevřeném prostranství ti může pomoci mirage, ale ne vždy bude k dispozici. Mám rád i malý flek mlhy (ale ne takový, který mi zakryje cíl) a velmi slabý deštík je velmi výborný ukazatel směru. Někdy je nejjednoduší na určení směru větru se dívat co dělá vítr v okolí tvé pozice a v okolí cíle, ale to chce praxi.

Určit rychlost je snadné, když máš určený směr. Vane-li vítr kolmo na tebe (90°) nastavíš na puškohledu plnou hodnotu větru. Další úhly mají následující hodnoty:
 • 90° - plná hodnota
 • 60° - 85% hodnoty
 • 45° - 70% hodnoty
 • 30° - 50% hodnoty
Jestliže používáš pocket PC (doufám, že ano), hodně programů má tabulku pro směr nebo hodnotu a spočítá opravu nastavení puškohledu na vítr. Znovu zadejte všechny hodnoty, které znáte pro co nejvýší přesnost, ať se nezačnou hromadit chyby.

Jak opravuji stranové nastavení? Hodně lidí souhlasí s tím, že vítr působí na střelu a tímpádem musí provést stranovou opravu. Jak provést opravu na vítr, když je to jedna z oblastí, kde má hodně lidí hodně rozdílných návodů jak to udělat. Zde je můj návod:
 • Co nejlépe určím směr a rychlost větru.
 • Provedu opravu výškově a stranově.
 • Jestliže vane stále stejný vítr, vystřelím
 • Jestliže je vítr vane nárazově, počkám dokuď nevane tak jak mám nastaveno a pak vystřelím.
 • Jestliže se vítr mění rychle, čekám dokuď nepovane pomalu a pak provedu rychlou opravu.
 • Jestliže potřebuji provést opravný výstřel, protože jsem špatně nastavil puškohled a oprava nastavení je malá tak ji provedu, jestliže je oprava velká, tak dál nestřílím a zjistím co jsem udělal špatně než abych riskoval špatný zásah.
 • Jestliže vítr znemožňuje přesný výstřel, tak nevystřelím.

Může být výškové nastavení ovlivněno větrem? Ano, je to možné ve dvou případech. Zaprvé - vysvětlím, ale to není hlavní faktor, který mi dělá starosti. Když střílím s pravotočivým stoupáním hlavně, a vítr vane zleva doprava střela dopadne na cíl vpravo a o něco níž. Stejná hlaveň, ale vítr zprava doleva způsobí, že střela dopadne vlevo a o něco výš. Výškové převýšení je menší u nábojů s plochou dráhou letu, až budete testovat pušku uvidíte, že to může dělat až 1/8-¼ MOA. Pro hodně vzdáleností to, ale nemá vliv.

Za druhé - výškové převýšení způsobené větrem vanoucí přes terén. Věřím, že s tím má hodně lidí problémy, protože si neuvědomují, že se to může stát. Nejjednodušší příklad je, když střílíš dolů z kopce z vrcholu, kdy vítr vane také dolů (běžný dopolední výskyt). Jak vítr vane údolím, tak na konci údolí se něco stane. Jediné místo kam může vitr uniknout je zase nahoru. Jestliže střílíš přes tento úkaz, tak to zvedne střelu. Kolik úsilí o výpočet úhlu, rychlosti větru a vzdálenosti, aby se to povedlo. Jestliže se podíváte na diagram, který je níže. Kdy budeme střílet do protějšího svahu na šikmo. Tak máme ploché dno údolí se 45° sklonem svahu a vítr, který vane nahoru. Střílíme na vzdálenost 600 yardů se 4,5 m/s protivětrem. A 45°, při vzdálenosti 600 yardů je to 300 yardová vzdálenost ke střelbě a stranově 70% hodnoty na 4,5 m/s vítr. Ale vítr bude působit na střelu a my podle toho musíme opravit výškové nastavení.

Wind Diagram

Naše 300 Win Mag. má propad 11,50 MOA na 600 yardů a určíme správnou vzdálenost na 300 yards při 45° a 4,5 m/s. Nejpřesnější způsob jak to správně vypočítat je, vítr do 300 yardů vzít naplno, to je 1,50 MOA z plné hodnoty ze 4,5 m/s a to upravit na 45° úhlu větru tj. pronásobit 70%. Vyjde ti 1,0 MOA, teď to odečteme z propadu 11,50 MOA a výškově nastavíme 10,50 MOA. V tomto příkladu máme opravenou chybu okolo 15 cm, ale je to jen vzdálenost 300 yardů. Jesliže budeme střílet delší vzdálenost může to mít za následek, že chybíme. Můžete to spočítat pěkně, ale jako u všech příkladů nejvíc záleží na praxi a zkušenostech. Obzvlášť chcuvalce mlhy ti řeknou co se stalo, zvláště když se srazí. Ve stejném údolí jak v diagramu, při větru, který bude vanout dolů tak bude tlačit na střelu směrem dolů. Účinek větru, ale nebude tak radikální protože se to vyrivná nižším tlakem vzduchu v údolí. Nicméně to bude trvat delší čas a propad bude všeobecně vzato jako když vítr vane nahoru.

Studium větru a jeho vlivu na sřelbu na velké vzdálenosti nikdy nekončí a nikdy nemůžete vědět všechno. Čím více času strávíte studiem větru a jeho účinku různých terénech tím více bude úspěšný střelec na velké vzdálenosti. Pamatujte na hlavní pravidlo: "Na střelnici vítr není, ale v terénu je vítr ovlivňující dráhu letu stranově, výškově nebo obojí".

Shawn Carlock je vysloužilý odstřelovač státních složek a nynější USPSA mistr Tactical Precision Rifle. Podniká s výrobou custom rifles a výcvikem přesné střelby civilistů i státních složek.
HOME    RSS