www.furorsniper.cz stops jihad on contact

Přeložil:  
©  Aaron Royal, Ballistic Technologies, LLC


Výběr nejúčinnější střelyPo mnoho let lovci hledají nejúčinnější střelu. Věda nám ukázala mnoho cest a bude v tom neustále pokračovat. Ale máš zde výběr mezi typem střely a váhou, jak můžeš vědět, která bude fungovat a která ne? V tomto článku vysvětlím výběr nejlepší střely pro maximální "drcení kostí" a porážecí sílu.

Vnější balistika - Střely Boat-tail vs. Flat Base (tradiční)

Hlavní je vědět rozdíl mezi střelou Boat-tail a Flat Base. Pro ty, kteří jsou nováčci v lovení či střeleckém sportu, zde je rozdíl. Střely Boat-tail je zúžena nakonci, Střela Flat Base, jak je vidět, je na konci plochá.

Boat-tail and Flat Base bullets


Obě střely jsou přesné a používají se pro lovecké účely. Hlavní rozdíl je, že střela Boat-tail má funkci Lower Drag. Čili je více aerodynamická.
Zaprvé, objasněme si co je balistický koeficient a proč je důležitý.

Továrny vyrábějící střely hodnotí své střely jinak než jiné továrny ve svých vlastních laboratořích. Střílí testované střely ve vnitřní/venkovní střelnici na maximální vzdálenost 300 yds. Počítače změří různé hodnoty jako dobu letu, energii, atd. Po střelbě jsou střely ohodnoceny a je jim určen balistický koeficient. Lepší střela obdrží vyšší balistický koeficient (B.C.). Zjednodušeně, B.C. znamená jak moc je střela odolná vůči vnějším přírodním podmínkám. Tyto podmínky zahrnují např. teplotu, vlhkost, tlak, nadmořskou výšku a odolnost vůči větru. Čím vyšší B.C., tím plošší dráha letu, menší stranová odchylka vlivem větru, více si udrží energii a bude mít kratší dobu letu k cíli.
Vše naznačuje, že střela Boat-tail bude mít vždy vyšši B.C. než střela Flat Base.

Střela Flat Base je účinná do vzdálenosti 300 yds. Střela Boat-tail je vynikající v jakékoli vzdálenosti. Ačkoli střela Boat-tail má větší energii, mnoho z nich není vyvinuto pro účinnou průraznost. Střela Flat Base je pro tento účel vhodnější.

Terminální balistika - Střely Bonded vs. Non-Bonded (standardní)

Při uchování váhy střely a lepší průraznosti jsou bonded střely vítězy. Rozdíl mezi bonded střelou a non-bonded je jednoduchý. Bonded značí, že olovo uvnitř střely je obaleno měděným pláštěm. Když bonded střela dopadne na cíl, zůstane jí větší zůstatková váha a proto má víc energie a její průraznost je vyšší. Firmy při výrobě bonded střel používají speciální metody.

Non-bonded střela se začne rozpadat ihned při dopadu na cíl, některé více než druhé. Např. střela Hollow Point se začne rozpadat rychleji než Soft Point. Rychlejší střela se může rozpadnout, jiná šance není. Proto standardní střely mají větší šanci předat 100% energie. Jinak řečeno, zasáhnou tvrději.

Řekněme, že střílíš .300 Weatherby Magnum. Jedna střela je bonded a druhá nikoliv, předpokládejme že obě střely mají energii 3200 lb/ft ve 200 yds. Jestli bonded střela předá 85% energie (je průstřel) a non-bonded střela předá 100% (není průstřel), tak non-bonded střela předá o 480 ft/lb energie víc než bonded střela.
Právě proto, že non-bonded střela předá 100% energie, tak to nutně neznamená, že je to nejvhodnější střela pro tvůj úkol. Musíš dosáhnout maximálního porážecí efektu,
Ballistic Technologies, LLC
střela totiž musí proniknout dvěma třetinami hrudníku. Jestli to neudělá, můžeš buď dohledávat nebo což je horší, zvěř může zaútočit.

Určit, která střela je vhodná vyžaduje vědomí o tom jak je daná zvěř "tvrdá na ránu". To zahrnuje velikost kostí, objem svaloviny, tloušťku kůže a šířku hrudníku, ne jenom váhu zvěře. Např. porovnáme jelence s jelenem. Ačkoliv jelen víc váží a má větší svalovinu, jeho kosti, kůže a šíře hrudníku je podobná jelencovi. Proto může být stejná střela použita na oba dva. Další příklad: kapský buvol a gemsbok. Kapský buvol vlastní ohromnou svalovou hmotu, má tlustou kůži, velké kosti a široký hrudník. Gemsbok má menší svalovinu, tenčí kůži, menší kosti a malý hrudník. Proto se musí použít rozdílné pro nejlepší účinek. V tomto případě bonded střely jsou dobrý výběr pro oba dva druhy zvěře. Rozdíl je ve váze střely, ne v typu. Jestliže jdeš na lov více než jednoho druhu zvěře a máš na výběr jednu váhu střely, vyber si těžší.

Doporučení

Vybral jsem střely, které můžeš použít pro lov těžké zvěře v Africe a v Severní Americe. Následující střely jsou vybrány na základě jejich schopnosti předat energii cíli a schopnosti průniků do dvou třetin hrudníku. (Nemám žádný vztah s níže uvedenými firmami.)

Střely do vzdálenosti 300 yds
Místo LovuFirmaTyp střelyBondedDruh zvěřeMagnum náboj
Severní AmerikaSpeerGrand SlamNeJelen/Černý medvědNe
Severní AmerikaNoslerAccuBondAnoJelen/Černý medvěd/PraseNe
Severní AmerikaSierraGameKingNeJelen/VidlorohNe
AfrikaSpeerBear ClawAnoTěžká zvěřAno
AfrikaBarnesTriple X-ShockAno/NeTěžká zvěřAno
AfrikaNoslerAccuBondAnoAntilopy/LevAno
 
Střely níže uvedené jsou vybrány dle B.C., přesnosti a průraznosti na vzdálenost 300 yds.
Střely na vzdálenosti přes 300 yds
Severní AmerikaNoslerAccuBondAnoJelen/Černý medvěd/PraseAno
Severní AmerikaSierraGameKingNeJelen/VidlorohMožno
AfrikaBarnesMRXAno/NeStřední zvěřAno
AfrikaNoslerAccuBondAnoAntilopy/LevAno


HOME    RSS